Wkładki i obuwie do biegania – podolog radzi
- Trening
- 1008
W poniższym tekście podolog wyjaśnia, kiedy należy nosić wkładki ortopedyczne oraz jak kupować buty do biegania.
Ocena kondycji stóp przez podologa
Stopa w trakcie biegania narażona jest na działanie dużo większych obciążeń niż podczas chodzenia. Trenowane od dziecka mięśnie stóp mogą w wieku dorosłym sprostać tym obciążeniom. Problem pojawia się, gdy stopy nie były dotąd przyzwyczajone do regularnych treningów – np. dorosła osoba po latach bezczynności nagle zaczyna biegać. Aby uniknąć kontuzji czy nieprzyjemnych dolegliwości ze strony stóp, warto zapewnić im optymalne wsparcie.
Trudno znaleźć stopę o idealnej budowie i funkcji, którą opisuje niejeden podręcznik do podologii czy ortopedii. Niektóre typy stóp predysponują do zwiększonych przeciążeń - np. osoby ze stopą Mortona (z relatywnie najdłuższą II kością śródstopia) będą bardziej narażone na bóle przeciążeniowe przodostopia. Przy dużej objętości treningu może nawet dojść do złamania zmęczeniowego drugiej kości śródstopia. Dla takiej osoby wskazane będą wkładki odciążające głowę drugiej kości śródstopia i stymulujące oparcie stopy na pierwszym promieniu. Płaskostopie zwiększa natomiast ryzyko zapalenia rozcięgna podeszwowego czy uszkodzenia ścięgien mięśni leżących za kostką przyśrodkową. W gabinecie podologicznym stopy mogą zostać dokładnie ocenione pod kątem budowy i funkcji. Ponadto, dużo informacji można wyciągnąć z badania komputerowego stóp przeprowadzonego przez przeszkolonego w tym zakresie podologa. Na podstawie uzyskanych informacji podolog może doradzić czy konieczne będą wkładki i/lub specjalny rodzaj obuwia do biegania.
Wkładki do biegania – jaką odgrywają rolę?
Wkładki sportowe mogą pełnić rolę:
- ogólnie amortyzującą – czyli pochłaniającą wstrząsy (np. wskazane dla stopy wydrążonej lub prawidłowej celem zwiększenia komfortu w trakcie biegania),
- miejscowo odciążającą (np. w przypadku bólu pod głowami środkowych kości śródstopia),
- korekcyjną – ograniczającą koślawienie stopy w trakcie biegu (np. wskazane dla stopy płasko-koślawej),
- stabilizującą – zwiększają stabilność tyłostopia w jej ustawieniu (np. wskazane w przypadku szpotawości pięty celem zwiększonej ochrony stawu skokowego przed skręceniem).
Wkładki dynamiczne – czy trenują mięśnie stóp?
Nosząc wkładki, nie chcemy jednocześnie wyręczać mięśni w ich funkcji. Dynamiczne wkładki do biegania korygują wadliwe ustawienie stopy i jednocześnie pozwalają mięśniom pracować. Warto wybrać się do doświadczonego podologa, który dobierze wkładki o odpowiednich właściwościach materiału, dostosowane do konkretnego rodzaju stopy.
Buty do biegania – jak kupować?
W trakcie biegania, w momencie obciążenia stopy masą ciała, stopa wydłuża się. Buty do biegania nigdy nie powinny być kupowane „na styk”, ponieważ grozi to konfliktem palców z butem, rozwojem deformacji młotkowatej oraz urazami paznokci. Warto pamiętać, aby rozmiar butów do biegania umożliwiał zachowanie zapasu minimum 1cm względem długości stopy. Buty powinny być jednocześnie wygodne i dobrze trzymać na śródstopiu (pięta nie może się wysuwać z buta). Podczas zakupów należy zmierzyć oba buty i w miarę możliwości przebiec krótki odcinek po sklepie.
Buty dla nadpronatorów, supinatorów czy neutralne?
Obecnie większość podologów uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie indywidualnie zaprojektowanych wkładek ortopedycznych w połączeniu z obuwiem neutralnym. Wyjątek mogą stanowić osoby z dużą nadwagą lub z problemem nawykowego skręcenia stawu skokowego. Wtedy może być konieczne dodatkowe wsparcie, które zapewnia but dla nadpronatora lub supinatora.
Należy regularnie kontrolować stan zużycia wkładek i obuwia do biegania. Wygniecione wkładki czy zdeformowane obuwie nie będą już spełniać swojej roli i należy je wymienić na nowe. Tylko wtedy mamy pewność, że skutecznie zmniejszamy ryzyko przeciążeń i kontuzji w trakcie biegania.
Autor: Edyta Wojciechowska Podomedicol
-
Edyta Wojciechowska Edyta Wojciechowska