Trening klatki - jak dobrze ją zbudować
- Trening
- 9147
Budowa mięśni klatki piersiowej to nieodzowny punkt treningu fizycznego. Dobrze umięśniona klatka piersiowa robi imponujące wrażenie oraz poprawia prezencję naszego ciała. Dobry trening pozwoli na wyrzeźbienie wymarzonych kształtów. Poznanie anatomii klatki piersiowej, pozwoli nam lepiej poznać ćwiczenia, które wykonujemy, a w konsekwencji pozwoli na lepsze ich wykonywanie.
Klatka piersiowa zbudowana jest z mięśnia piersiowego większego oraz z mięśnia piersiowego mniejszego. To właśnie mięsień piersiowy większy nadaje uwypuklony kształt całej klatce piersiowej. Wspomniany mięsień ma trzy przyczepy i z tego względu możemy wydzielić następujące części – część górną (tzw. obojczykową), część środkową oraz część dolną (brzuszną. Oczywiście obydwa mięśnie – zarówno mniejszy i większy są tak samo ważne, każdy z nich po prostu sprawuje inną rolę.
Z podziału mięśnia piersiowego większego możemy wywnioskować, że na każdą z wspomnianych partii możemy stymulować innymi ćwiczeniami. Tak jest w rzeczywistości. Ćwiczenia na klatkę piersiową pozwalają na angażowanie w większym stopniu górną partię mięśnia piersiowego, środkową oraz jego dolną część.
Ćwiczenie górnej partii klatki piersiowej możemy wykonywać na kilka różnych sposobów. Aby pobudzić górną część klatki powinniśmy wykonywać ćwiczenia na ławce skośnej, w ten sposób aby nasza głowa była zwrócona do góry. Przykładowym ćwiczeniem może być wyciskanie sztangi bądź unoszenie hantli. Należy tylko pamiętać o zachowaniu pozycji leżącej na ławce skośnej. Pytanie, jaki kąt ławki dobrać?. Różne osoby w inny sposób angażują mięśnie i odpowiedni kąt ławki powinniśmy dobrać sami. Punktem wyjściowym może być, ok. 45 stopni nachylenia.
Trenowanie środkowej partii klatki należy do kanonu ćwiczeń kulturystycznych. Chyba każda osoba, która chodzi na siłownie wyciska sztangę na ławce prostej lub hantle. Niektóre osoby dążą do wyciskania jak najcięższej sztangi, nie patrząc na technikę wykonywania ćwiczenia. Nie jest to właściwa droga do budowania klatki. Jeśli chcemy aby nasze mięśnie rosły, ważniejsza niż ciężar sztangi jest technika wykonywania ćwiczenia. Kluczowe zasady to prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń oraz powolne i spokojne opuszczanie obciążenia. Poza wyciskaniem sztangi, zwykłe pompki, które możemy ćwiczyć w domowym zaciszu również wpłyną na rozbudowę naszej klatki piersiowej.
Ćwiczenie dolnej partii klatki jest często pomijane w czasie treningu. Jeśli ktoś ma dobrze rozbudowaną klatkę, to łatwo można zauważyć czy jej dolne partie były ćwiczone czy też nie. Jeśli klatka jest dobrze zbudowana, a jej dolne partie nie były trenowane, będzie wyraźnie widoczne, że środkowa i górna część klatki są wypukłe i zaokrąglone, podczas gdy jej dolna część nie. Podobnie jak ćwiczenie górnej partii klatki piersiowej, ćwiczenie dolnej jej części to nic innego jak wykonywanie ćwiczeń na ławce skośnej. Tym razem wykonujemy to ćwiczenie z głową skierowaną do dołu.
Pamiętaj, technika i prawidłowe oddychanie to podstawa.
-
Karolina Wojciechowska Karolina Wojciechowska