Kilka słów o treningu funkcjonalnym
- Trening
- 3338
Trening funkcjonalny jest to rodzaj treningu wielostawowego (brak ćwiczeń izolowanych), wielopłaszczyznowego wymagającego przyspieszania, hamowania i stabilizacji segmentów ciała. Jest to zatem zbiór potrzebnych i użytecznych ćwiczeń mających na celu ułatwienie funkcjonowania w życiu codziennym. Jest to swoisty trening dla danej osoby, którą ma uwolnić od bólu i urazów spowodowanych niewłaściwą postawą ciała.
Złożoność wykonywanych ćwiczeń w treningu funkcjonalnym pociąga za sobą wymuszenie intensywniejszego krążenia krwi, a co za tym idzie, poprawę jego działania oraz wzrost wydolności organizmu - wytrzymałości tlenowej i mięśniowej. Trening funkcjonalny harmonijnie wzmacnia mięśnie całego ciała i symetryzuje je. Wielką zaletą jego jest to, iż aktywuje wszystkie rodzaje włókien mięśniowych, mięśnie głębokie oraz posturalne, odpowiadające za prawidłową postawę oraz za zdrowie kręgosłupa.
Dla początkującego adepta, trening funkcjonalny wydawać się może intensywny, lecz jego efekty zauważalne są już po 3 tygodniach regularnych treningów. W przeciwieństwie do treningu z dużymi ciężarami w systemie kulturystycznym, trening funkcjonalny nie pociąga za sobą wzrostu objętości masy mięśniowej (jeśli nie ma takiej potrzeby), a jedynie zwiększenie tonusu i poprawę gęstości mięśnia.
Trening funkcjonalny znalazł zastosowanie w rehabilitacji, profilaktyce zdrowotnej i ćwiczeniach dla sportowców. Błędem zatem byłoby postulowanie, że trening funkcjonalny służy wyłącznie osobom chorym albo wyłącznie zdrowym. To trening praktycznie dla każdego i każdy z nas powinien tego typu treningu skosztować.
Dzięki treningowi funkcjonalnemu uczymy się jak wykonywać poprawnie czynności ruchowe, które są przydatne w codziennym życiu. Poprawia to komfort naszego życia i sprawia, że czujemy się zdrowsi.
-
Karolina Wojciechowska Karolina Wojciechowska